četvrtak, 25. prosinca 2014.

Nova dimenzija spremanja hrane - uz Korneliju je laka!




Kao glavni spremnik moje hrane je ledenica (škrinja) a samo u manjoj mjeri se nešto kiseli, sprema u teglice ili flaše. Ali ovom emisijom je Kornelija napravila revoluciju u mojoj glavi - i shvatila sam kako sam mogla bolje iskoristiti bundeve, te korak po korak i drugo povrće!

Koristim iz godine u godinu sve više zemlje za sadnju povrća, a sve manje pišem i čitam o vrtlarstvu i zdravom uzgoju jer sam godine provela čitajući. Našla sam - neki dan tekst  sa porukom na kraju: Osvijestimo se i mjenjajmo svijet!

Svijetu je uvijek problem kako nahraniti gladne! >>>>>>>>>>>> 

♣ Uzdignuta gredica - Vrt bez motike




I dalje se držim one teorije "vrt bez motike" pa sam tako prošlo proljeće na poveći zasađeni vrt, novoformiran jer mi je postojeći prostor bio pre mali, rasprostrla 25 bala slame. Sa rezultatima sam bila viiše nego zadovoljna. Godina je i sama po sebi bila vlažna pa je tako sve bujalo kao u bajci. Graška, mahuna, mrkve, peršina, cikle.... imala sam toliko da sam velikodušno dijelila. Jedino mi je rajčica podbacila. Imali smo za salatu, ali na žalost uz 50 sadnica nisam ju kuhala i pasirala :(

Od uzgoja luka samo da imam mladog luka došla sam do proizvođača luka koji će do slijedeće berbe imati svoj luk. Iako mi dobrodušni savjetnici vele da je luk jeftin i da se mučim bezveze meni je ipak cool imati svoj.


ponedjeljak, 13. siječnja 2014.

subota, 11. siječnja 2014.

Čađa i pepeo!

Pepeo za gnojidbu i zaštitu

Opće je poznato da se danas u svijetu posebna pozornost pridaje ekološkom uzgoju biljaka, pri čemu pepeo kao korisno prirodno gnojivo zauzima zapaženo mjesto. Kemijskom analizom ustanovljeno je da osim niza korisnih tvari i elemenata on najviše sadrži kalija.Tako najveću količinu ovog za biljke važnog elementa sadrži pepeo zeljastih biljaka i to: heljda i suncokreta 35-38%,pšenične i ražene slame 13-17%,bukve i graba 10-15%, jele i bora 5-10%. Osim kalija pepeo sadržava još 5-10%fosfora i 10-40% vapna. Pepeo od treseta i kamenog uglja sadrži ko 1-2% kalija i fosfora,te neznantne količune vapna. Zbog tog se ova vrsta ne preporučuje kao gnojivo za uzgoj biljaka.

Za razliku od većine mineralnih gnojiva, pepeo ne sadrži klor pa se može koristiti za sve usjeve. Najbolji razultat postignuti su unošenjem pepela u kućice pod krumpir i tikvice, u redove pod krastavce, ciklu i mrkvu.

Počastimo Zemlju!


Ove godine nema snijega zato si uljepšavam zimu sličicama :) Pročitala sam članak koji kaže: počatimo Zemlju! Da ne padne u zaborav - stavljam ga ovdje na dohvat ruke.

Otpad pretvoriti u zlato

San svake domačice - višenamjensko sredstvo za čišćenje koje je potpuno prirodno, ekološko, neotrovno, bez sintetskih kemikalija i - najbolje od svega - može se napraviti kod kuće, od kuhinjskih otpadaka. Zvuči predobro da bi bilo istinito? Ali, mnogi koji su napravili i koriste se tim sredstvom zaklinju se u njegovu izvanrednu učinkovitost. Ovo čudesno sredstvo za čišćenje doista je jednostavno napraviti: kuhinjski otpaci (ostatci voća i povrća) stave se u plastičnu posudu s vodom i smeđim šećerom te se sve skupa ostavi da fermentira 3 mjeseca. Smeđa octena otopina koja pritom nastane je otpadni enzim, a pri korištenju se razrjeđuje sa vodom (omjer 1:1000) a prema mnogobrojnim svjedočanstvima čini čuda.

Na čudesan način otpadni enzim pročišćava našu Zemlju

1. On pročišćava naš zrak: tijekom katalizacije stvara Ozon (O3) i ne samo da ubija bakterije nego povećava i količinu kisika u zraku te uklanja neugodne mirise.

2. Održava zahod čistim: otpadnim enzimom možete ispirati zahodsku školjku jer on sprječava začepljenja i uništava štetne bakterije te razgrađuje svu prljavštinu i nakupljene masne taloge.

3. Održava čistim i naš dom: on je antiseptik. podovi prani vodom u koju ubacite dvije žlice zaista bivaju čisti. ubija bakterije te odbija komarce, žohare i štakore.

4. Održava čistom i kuhinju: razblaženom otopinom otpadnog enzima možete čistiti štednjak, pečnicu, posuđe. Djelotvorno čisti i najtvrdokornije mrlje.

5. Održava čistim i odjeću: odjeću natapajte u vodi s malo dodanog otpadnog enzima. neutralizirat će škodljive, kemijske deterđente, a postupak pranja čini lakim te omekšava rublje. Tako oprana odjeća biti će zaista čista jer, kao i kod posuđa, otpadni enzim uklanja i najtvrdokornije mrlje.

6. Čisti i povrće: kad perete voće i povrće u vodu za pranje dodajte manju količinu otpadnog enzima zato što ispire pesticide i čini plodove sigurnim za jelo :)

7. Za njegu kože i za deterđente: razblaženu otopinu otpadnog enzima (1:10) dodajte šamponima, gelovima za tuširanje, perilicama za suđe i deterđentima. on, naime, neutralizira škodljive kemijske otrove u komercijalnim deterđentima. Spriječava kožne alergije. Tijelo natapajte u vodi s dodanim otpadnim enzimom: on će vas osloboditi kožnih problema i učiniti vašu kožu mekom poput svile. Otpadni enzim nemojte razblažavati vrućom vodom jer prevelika toplina uništava enzime.

8. Za njegu kućnih ljubimaca: razblaženom otopinom otpadnog enzima možete prati svoje kučne ljubimce jer on uklanja krpelji. Otopinom pošpircajte psećju kučicu jer otpadni enzim neutralizira vonj kućnih ljubimaca, a i njegovo će krzno biti gušće!

9. Za održavanje vozila: manju količinu otpadnog enzima možete dodati u vašu bocu s vodom namjenjenu hlađenju motora. Rashladit će motor, produžiti mu vijek trajanja, a ako otopinom pošpricamo unutrašnjost automobila otpadni će enzim neutralizirati neugodne mirise.

10. Prirodno gnojivo: razblaženi otpadni enzim (500-1000 puta) može poslužiti za zaljevanje biljaka, cvijeća, i drveća te kao izvrsno gnojivo, pomažući rastu biljaka. Jalovo tlo zalijevajte tri mjeseca za redom i kvaliteta tla će postati očita.

11. prema najnovijim izvještajima, otpadni enzim čak može zaštiti zatvorene prostore od elektromagnetskog i drugog štetnog zračenja (od mobitela, računala, bežičnog telefona, uređaja itd.)
I posljednja napomena: kad bi svatko koristio enzim i kad bi svako kućanstvo pretvorilo svoj otpad u taj blagotvorni enzim time bi se pridonjelo širenju kolektivne svijesti o potrebi zaštite našeg ozona. Živjeli bismo u čistom, nezagađenom okolišu.
Hrana nebi sadržavala toksine iz tla (recimo, iz chemtraila) te iz korištenih pesticida, a tlo bi bilo bogato hranjivim tvarima.

DR. JOEAN OON: Ozelenimo Zemlju otpadnim enzimom!


 Kad počastim Zemlju enzimom - mogu i sebe jednim cvjetnjakom: